Puszcza Niepołomicka to lasy porastające zachodni obszar Kotliny Sandomierskiej, w widłach rzeki Wisły i Raby, pomiędzy miejscowościami Niepołomice, Proszówki, Baczków i Mikluszowice, zajmujące obszar ok. 110km2. Dawniej były to lasy królewskie, w których odbywały się polowania władców Polski. Puszcza obfitowała wówczas w zwierzynę, żubry, niedźwiedzie, tury itd.
Obecnie wydzielone zostało z niej sześć rezerwatów: Gibiel, Lipówka, Długosz Królewski, Dębina, Koło, Wiślisko Kobyle oraz ostoja żubrów objętych ścisłą ochroną niedostępna dla turystów.
Na drzewostan Puszczy składają się dęby, olchy, graby, brzozy, sosny z domieszką lip, jesionów, wiązów, topól i świerków.
Na drzewostan Puszczy składają się dęby, olchy, graby, brzozy, sosny z domieszką lip, jesionów, wiązów, topól i świerków.
Na torfowisku Błoto można spotkać rzadkie rośliny: modrzewicę zwyczajną, żurawinę błotną, wełniankę pochwowatą oraz częściowo chronione bagno zwyczajne. W puszczy rosną również ciekawe gatunki roślin górskich przywrotnik prawie nagi, gęsiówka Hallera, przetacznik górski i olcha szara. Zachowało się tu sporo gatunków zwierząt o charakterze reliktowym, np. orlik krzykliwy i grubodzioby, gadożer, raróg oraz błotniak zbożowy i popielaty, pustułka, kobuz, bocian czarny.
Przez Puszczę prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe oraz ścieżka edukacyjna o długości 4km.
Jeśli chcesz oglądać zdjęcia w postaci galerii zdjęć kliknij na pierwsze z nich.
Czy pamiętasz może gdzie zostało wykonane zdjęcie nr. 3 (to z pniem nadgryzionym przez korniki)?
OdpowiedzUsuńRaczej nie, to było kilka lat temu robione zdjęcie. I nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że to były mrówki, nie korniki, ale nie będę się sprzeczać, bo się nie znam :). Na pewno przy jednej z głównych alejek.
OdpowiedzUsuń