wtorek, 8 kwietnia 2014

Celestat – siedziba Bractwa Kurkowego

Bractwo kurkowe
Z uwagi na konieczność obrony, w każdym większym mieście średniowiecznym powstawały Towarzystwa Strzeleckie, zwane w Polsce Bractwami Kurkowymi od drewnianego koguta, na którym ćwiczono strzelanie. Swoje Bractwo Kurkowe posiadał również Kraków. Co ciekawe: założone w XIV wieku towarzystwo strzeleckie do dziś działa!

Jego siedziba nazywana Celestatem (z niemieckiego Zielstätte) znajdowała się niegdyś za Bramą Mikołajską. Po upadku Powstania Kościuszkowskiego i zajęciu Krakowa przez wojska pruskie w 1794 roku budynek spłonął. Od 1807 roku działalność Bractwa została zawieszona. Jednak w 1831 roku wkrótce po powstaniu Wolnego Miasta Krakowa nastąpiła jego reaktywacja. Ówcześnie bracia kurkowi rezydowali w pałacu w Łobzowie.

Wtedy właśnie urzędujący król kurkowy Józef Louis postanowił przenieść Bractwo na zakupiony przez siebie teren obecnej siedziby znajdującej się dziś przy ulicy Lubicz. Nowy budynek wzniesiono w rekordowo szybkim czasie czterech miesięcy (od czerwca do października 1837 roku) w Ogrodzie Strzeleckim (dzisiaj Park Strzelecki) w neogotyckim, angielskim stylu według projektu Tomasza Majewskiego. Budowla była dwukrotnie powiększana: w latach 1874-1875 dobudowano salę balową oraz w 1911 roku kręgielnię i strzelnicę zimową.

Po wybuchu Pierwszej Wojny Światowej Celestat zajęły wojska austriackie. W trakcie Drugiej Wojny Światowej, w 1940 roku Niemcy urządzili w tym miejscu Koszary. Po wojnie władze ludowe uznały działalność Bractwa za nielegalną. W 1951 roku jego siedzibę przekazano klubowi sportowemu „Olsza”, a park przejął Skarb Państwa. Bractwo wskrzeszono w 1957 roku, a Celestat oddano z powrotem dopiero w 1991 roku.

Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W środku można zobaczyć stałą wystawę „Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego” ukazującą pamiątki po kilkusetletniej historii Towarzystwa. Ekspozycja, w czterech pomieszczeniach zwanych Zbrojownią, Skarbczykiem, Salą Strzelecką i Salą Bracką, zawiera okazy dawnej broni, dokumenty, puchary oraz portrety krakowskich królów kurkowych.

„Królem kurkowym” zostawał zwycięzca organizowanego corocznie turnieju strzeleckiego. Wystawa zawiera także prezenty od wybitnych postaci, które w przeszłości odwiedziły to miejsce, czyli między innymi srebrnego kura, którego według legendy Bractwo otrzymało od Zygmunta Augusta czy też zabytkową zastawę podarowaną przez cesarza Franciszka Józefa I. W Bractwie wizytowali również: arcyksiążę Rudolf, Ignacy Jan Paderewski, generał Józef Haller, marszałek Józef Piłsudski oraz dwóch prezydentów RP: Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki.

W Parku Strzeleckim, na terenie którego znajduje się Celestat możemy również zobaczyć rzeźby przedstawiające Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego autorstwa Walerego Gadomskiego, popiersie Marcina Oracewicza dłuta Michała Korpala oraz pomnik Jana Pawła II autorstwa Czesława Dźwigaja. 


Kliknij na pierwsze zdjęcie, aby otworzyć galerię zdjęć.


Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Bractwo kurkowe

Park Strzelecki

Park Strzelecki

Park Strzelecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...