Starą nekropolię Remuh zamknięto pod koniec XVIII
wieku. Od 1800 roku założono Nowy Cmentarz na terenie zakupionym od zakonu
augustianów. Najstarszy do dziś zachowany nagrobek pochodzi z 1809 roku. Wraz z
powiększaniem się kirkutu gmina żydowska dokupywała kolejne grunty.
W 1941 roku przesiedlono Żydów z Kazimierza do getta
w Podgórzu. Kilka dni potem, w marcu tego roku, Stadthauptmann Rudolf Pavlu
zakazał chowania zmarłych w nekropolii przy ulicy Miodowej. Cmentarz zamknięto,
jednak pozwolono pozostać dozorcy Pinie Ladnerowi i jego wnukom. W 1943 roku
również oni zostali przesiedleni do obozu pracy w Płaszowie i tam zastrzeleni. Niemcy dewastowali kirkut sprzedając najcenniejsze pomniki kamieniarzom, a resztę nagrobków wywożono do obozu używając ich do budowy dróg i chodników. Po wojnie resztki nagrobków zostały odnalezione przez inżyniera Jakuba Stendiga i zwrócone na cmentarz. Nekropolia przeszła gruntowną renowację w latach 1950-1960 finansowaną przez American Joint Distribution Committee. W 1999 roku wpisano ją do rejestru zabytków.
Kirkut otwarty jest codziennie z wyjątkiem sobót i innych świąt żydowskich w godzinach od 9:00 do 17:00. Wstęp jest bezpłatny. Mężczyźni muszą mieć nakrycie głowy.
Najstarsze istniejące do dziś nagrobki z Nowego Cmentarza pochodzą z początku XIX wieku. Mają postać tradycyjnych macew zwieńczonych półkoliście oraz pokrytych inskrypcjami w języku hebrajskim i żydowskimi symbolami nagrobnymi. Młodsze groby posiadają epitafia w języku niemieckim lub polskim.
Nekropolia położona pomiędzy ulicami Miodową, Daszyńskiego, Siedleckiego i nasypem kolejowym zajmuje obecnie obszar 3,2 ha, na którym znajduje się ceglana hala przedpogrzebowa, lapidarium, ponad 10 tysięcy nagrobków oraz pomnik ku czci „Pamięci pomordowanych Żydów, ofiar ludobójców hitlerowskich w latach 1939-1945" . Część obszaru zajmuje austriacki cmentarz wojenny nr 387 Kraków, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Pochowani są tu członkowie znanych żydowskich rodzin z Krakowa takich jak: Landauowie, Schreiberowie, Samelsohnowie, Kornitzerowie, Horowitzowie, Ameisenowie, Jakubowiczowie. Najbardziej znanymi osobistościami, których groby leżą na terenie Nowego Cmentarza są:
Maurycy Gottlieb – malarz
Ozjasz Thon – rabin i poseł na Sejm II Rzeczypospolitej
Józef Sare – budowniczy, wiceprezydent Krakowa
Jakub Drobner – lekarz i uczestnik powstania styczniowego
Jonatan Warszauer – lekarz i dobroczyńca
Józef Oettinger i Józef Rosenblatt – profesorowie UJ.
Na Nowym Cmentarzu Żydowskim do dziś dokonywane są pochówki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz