niedziela, 25 sierpnia 2013

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W SIEPRAWIU

Nie sądziłam, że w Sieprawiu znajdę tak dużo wspaniałych obiektów do poznawania i fotografowania. Niby mieszkam tak blisko i bywałam w tej miejscowości, a nie zwróciłam uwagi na miejscowe atrakcje inne niż wyciąg narciarski. Tak jakbym na nartach jeździła :). A tymczasem w kwestii zabytków mnóstwo można tu zobaczyć.

Kościół Św. Michała Archanioła, jak wiele małopolskich kościołów, stoi na wzniesieniu, otoczony jest kręgiem drzew i murem z ołtarzami owalnie otaczającym kościół. Dlatego, że otoczony jest drzewami, to można go nie zauważyć, widzi się sąsiadujący z nim nowy kościół, bardzo nowoczesny i widoczny z daleka, a ten obok, stary i piękny trzeba zauważyć dopiero. 
Jak głosi tablica przy kościele, zbudowany został w latach 1620-1642. Wyposażenie w nim pochodzi z małego kościółka Św. Marcina. W ołtarzu znajdował się i nadal znajduje obraz Matki Bożej Sieprawskiej. W baroku oczywiście udekorowano go odpowiednio, w 1868 dobudowano mu strzelistą wieżę, a w 1882 otoczono go murem z czterema ołtarzami. 
Niestety w 1968 wybuchł w kościele pożar i dopiero beatyfikacja Anieli Salawy w 1991, która była ochrzczona w tym kościele, sprawiła, że kościół odbudowano i odrestaurowano. I całe szczęście, bo jest naprawdę piękny. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...